21 grudnia 2020 | blog

STRES JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?! 8 SPRAWDZONYCH ROZWIĄZAŃ.

STRES JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?! 8 SPRAWDZONYCH ROZWIĄZAŃ.

Stres towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia, ale gdzie jest ta magiczna granica, aby nie zwariować?

Podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wielu z nas doświadcza stresu większego niż zwykle, w artykule podzielę się swoimi 8 sprawdzonymi sposobami jak sobie z mim poradzić !

Rok 2020 był dla wielu z nas ogromnym sprawdzianem na wielu płaszczyznach: zawodowej, rodzinnej relacyjnej z małżonkiem, dzieckiem, edukacyjnej- szkolnej- /przecież to było niekończące się szaleństwo, dodatkowy ,,etat’’, spadł jak grom z jasnego nieba na wielu rodziców./

STRES W ZWIĄZKU Z PRACĄ.

Nie każdy był na etacie, w którym miał ,,zapewnioną’’ pensję.  Jeśli nawet, to także w wielu przypadkach pozornie. Ponieważ wielu moich znajomych chcąc ratować firmy, zmniejszało wynagrodzenia. Mniejsza ilość pracy przyczyniła się do zmniejszenia dodatkowego wynagrodzenia, premii.

Wielu przedsiębiorców, z dnia na dzień miało wstrzymaną swoją pracę,  do odwołania, do.. nie wiadomo kiedy….. przecież to Ogromny stres! Nieprzespane noce! Bóle głowy, oraz wiele innych somatycznych objawów, które doświadczało, a może nadal doświadcza wielu z nas.

STRES, JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ???

Takie pytanie padało z ust  wielu kolegów, przyjaciół, klientów.

 • Czapla, ile mogę jechać na rezerwie?
 • Co mam robić ratować siebie, firmę, pracowników, a może wszystko w diabły zamknąć?
 • Co z ludźmi, ich rodzinami.
 • Ile mogę funkcjonować / pracować w trybie awaryjnym?

Stres, jak sobie z nim poradzić, kiedy to nie dotyczy tylko mnie samej/ samego?!

A do tego teraz jeszcze Święta.

W naszej tradycji, czas na odpoczynek relaks, podsumować minionego roku, planów na kolejne…

A co teraz? Jak radzić sobie ze stresem w tym czasie?

W okresie przedświątecznym w telewizji widzimy  piękne reklamy znanych marek, perfum, biżuterii, ubrań… do których wielu Polaków dziś  nie ma realnie dostępu.

Bo dla wielu rodzin to czas, w którym liczą każdy grosz w portfelu ,,co kupić na Święta.’’ Brak kasy w portfelu nasila dodatkowo stres. W tym wpisie podzielę się moimi sprawdzonymi metodami, pomysłami, refleksjami już prawie z 40 letniego życia.

 

8 SPRAWDZIANOWYCH SPOSOBÓW RADZENIA SOBIE ZE STRESEM.

Posprzątaj normalnie, tak jak robisz to na co dzień. 

Sprzątać nie trzeba na święta, żaden Mikołaj nie będzie robił Ci wizytacji z białą rękawiczką, kto to wymyślił, że na święta trzeba umyć okna, zmienić firany, wypastować podłogi i wiele jeszcze innych.

Gotuj tyle, ile zjesz.

Nocne gotowanie, czas start. Kto z Was zjadł wszystkie przygotowane posiłki i słodkości przygotowane na święta? Ile jedzenie się marnuje. Teraz?! W Warszawie, na Białołęce jest takie miejsce, do którego możesz zanieść posiłki, którymi chcesz się podzielić z innymi. Znajdź podobną inicjatywę w swojej miejscowości.

Ubierz to, co lubisz

Nie stresuj się tym co pomyślą inni, rób tak, jak Ci serce podpowiada, w czym czujesz się swobodnie, komfortowo i na luzie. Robisz to przecież dla siebie.

Czas dla BLISKICH- najcenniejszy prezent.

Mylne jest stwierdzenie ,,nie mam czasu’’… Każdy z nas ma tyle samo czasu, doba każdego z nas to 24 godziny, czyli 1440 minut =czyli 86400 sekund. Każdy z nas podejmuje decyzje w jaki sposób i z kim chce ten czas spędzać. Ty decydujesz w jakim stopniu ŚWIADOMIE chcesz podzielić się swoim najcenniejszym prezentem z bliskimi. Idąc w ślad za tym ja planuje nie oglądać wiadomości i być w socjal mediach 😊z radością do WAS wrócę starsza o rok w styczniu 2021.

Zadbaj o siebie.

Niech ten czas nie będzie gonitwą za ratowaniem świata, mam poczucie, ze Nowy Rok, może nie od razu, przywita nas z nową kartą, nowymi możliwościami.

Zajmij swoją głowę rzeczami na które masz wpływ.

,,Nie stresuj się’’ takie słowa wprawiają w dygot serca nie jednego twardziela, zastanów się:

 • Na ile rzeczy w otaczającym Cię teraz świecie masz wpływ?
 • Dla kogo to robisz?
 • Kim będziesz jak wszystko stracisz?
 • Co masz w sobie najcenniejsze?
 • Co możesz dać swoim bliskim DZIŚ, TERAZ
 • Wyloguj się, z wszystkiego co masz pod kroplówką ładowarka. 😊 Żadna praca nie jest nic warta, jeśli nagle Ciebie w niej zabraknie, nic nie jest wieczne, niezastąpione. Zadbaj o siebie, o swój odpoczynek, sen, relaks, dobra muzykę wokół, taką jaką lubisz. Po prostu bądź.
 • Powiedź bliskimi coś dobrego, miłego.
 • Powiedz Kocham Cię, tęsknie, Jestem dumny z … Jesteś dla mnie ważny/ważna. Tak po prostu.

Newsletter

o rozwoju menedzerów & pracowników

Partnerzy

Euro