22 stycznia 2019 | blog

POZNAJ SWOICH SPRZYMIERZEŃCÓW

POZNAJ SWOICH SPRZYMIERZEŃCÓW

Nowy rok to dobry moment, by zaplanować cele do osiągnięcia, a także wyzwania pozwalające wyjść ze swojej strefy komfortu. Uczestnicy Akademii Menedżer and More Premium podczas pierwszych warsztatów w 2019 roku pracowali nad wzmocnieniem swojej samooceny. Ma ona duży wpływ na podejmowane decyzje i prowadzone działania. Przyjrzeli się krytykowi wewnętrznemu – barierom jakie stawia w prowadzonych przez nich firmach. Zrozumieli także, jak odciąga ich od podejmowania nowych wyzwań. 

Prowadzenie własnej firmy czy rozwój kompetencji menedżerskich to wejście na drogę rozwoju osobistego. Odniesienie sukcesu w dużej mierze jest efektem właściwej postawy życiowej. Dlatego tak ważna jest inwestycja w poznawanie siebie, swoich mocnych i wymagających wzmocnienia stron.  To od naszego podejścia zależy, czy przeszkody, na które trafiamy, uznamy za odniesione porażki, czy raczej cenne lekcje biznesowe, które pomagają nam się rozwijać. Jeśli uczymy się analizować własne błędy, rozmawiać o nich, zastanawiać się, dokąd nas prowadzą – mogą okazać się cennymi wskazówkami. To właśnie wtedy zamiast porażką – stają się lekcją, dzięki której nie tylko nie popełniamy ich po raz kolejny. Często także wzmacniamy w ten sposób nasze więzi interpersonalne ze wspólnikami czy pracownikami.

Dlaczego poznanie „wewnętrznego krytyka” jest ważne?

Zdefiniowanie i określenie go pozwala uświadomić sobie, jaką przybiera postać i jakie blokujące komunikaty nam podszeptuje. Nasza reakcja także jest źródłem wartościowej wiedzy: co się dzieje z nami w momencie, gdy wewnętrzny głos mówi, że nie damy rady, że coś nie jest dla nas, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy, by sięgnąć po to, o czym marzymy.  Takie myśli to nasze osobiste hamulce w rozwoju osobistym i zawodowym.

Krytyka wewnętrznego ma każdy, warto go poznać, by znaleźć sposoby na zaprzyjaźnienie się z nim. To temat, nad którym pracują zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i kadra zarządzająca czy menedżerowie firm z dużym stażem. Niezależnie od ambicji, ukończonych renomowanych studiów czy dużego doświadczenia, każdy z nas od czasu do czasu napotyka na ścianę własnych wątpliwości i słabości.

Jak zaprzyjaźnić się z „wewnętrznym krytykiem”?

W budowaniu poczucia własnej wartości i pracy nad wzrostem samooceny, warto zadać sobie pytanie i zdefiniować, jakie intencje ma wewnętrzny krytyk. Czy utwierdza nas w uzasadnionych obawach przed nierozważnym krokiem, pozwala przemyśleć na nowo odważne decyzje? Czy raczej wywołuje w nas nieuzasadniony strach, podważając nasze umiejętności i talenty? To cały proces, który rozpoczynając od analizy, poprzez zrozumienie, a następnie wyciągnięcie wniosków, uczy nas jak należy rozpoznawać i radzić sobie z ograniczającymi nas podszeptami wewnętrznego krytyka.

Dlaczego warto odważyć się na spotkanie ze swoim „wewnętrznym krytykiem”?

Wnioski uczestników Akademii Menedżer and More Premium są najlepszą odpowiedzią:

,,Dzisiejsze doświadczenie dało mi obraz, jak bardzo boję się realizacji zadań. Teorię znam, a kiedy przyszedł czas na wykonanie projektu to co się wydarzyło? Opanował mnie strach. Teraz już wiem jak mogę pracować z moim wewnętrznym krytykiem, by zamiast odkładać plany na później – odważnie je realizować.’’

,,Towarzyszą mi bardzo pozytywne emocje, dające wiarę w siebie i możliwości podjęcia ryzyka – z perspektywą powodzenia. Po tych warsztatach już wiem, że krytyk wewnętrzny jest do okiełznania, jego sugestie pozwalają tylko na inne spojrzenie na problem.’’

,,Proces LockLuck pozwolił mi uwierzyć w to, ze sama dla siebie mogę być wartościowa i wspierająca. A to, czego mi brakuje, mogę wziąć lub dostać od innych. Wtedy osiągnę spełnienie, równowagę akceptację, że nie muszę być super-hiper żeby realizować swoje cele, zamiary, zadania czy marzenia. Tłumaczenie sobie realnych szans, czy zagrożeń, pozwoli mieć przewagę nad blokującym do działania krytykiem.’’

,,Pozbierałam myśli, dojrzałam do spisania swoich celów i planów’’

„Wyklarowały mi się moje cele, uzmysłowiłam sobie, co pomoże mi w ich realizacji, rozpisałam realne małe kroki. Zyskałam dużą świadomość co mnie blokuje na drodze do osiągnięcia celu’’.

Agnieszka Czaplińska- Trener, Coach

Newsletter

o rozwoju menedzerów & pracowników

Partnerzy

Euro